Základní věci, které je nutné dodržet u štěněte a po celý život psa – znáte je?
Když je pes krmen granulemi, je potřeba denní dávku krmiva vždy přizpůsobit věku psa a případně ji rozdělit na několik částí.
- štěně baští 3x-5x denně dle věku
- cca v pul roce přecházíme na krmení 2x denně
- od cca roku 1x denně
U dospělého psa krmení přizpůsobujeme dennímu režimu, práci a to i práci se psem.
Co je ale neodmyslitelně nejdůležitější, je VODA.
- Každý majitel musí zajistit nepřetržitý přístup k vodě a to kdykoliv během celého dne i noci.
Venčení vs procházka
- Štěňata od 4 týdnů učím se venčit během pár minut, co je postavím na trávník.
- Pak máme pomyslnou procházku po zahradě s hračkami, pamlsky, atd.
V tomhle režimu je fajn fungovat, opravdu to doporučuji. Štěňata jsou venku na procházkách rozptýlení pachy, různými vjemy, zvuky a situacemi, lidmi a dalšími zvířaty, kdy je fajn jim dávat prostor na poznávání. A leckdy zapomínají se i x hodin vyvenčit.
Proč to vše píši, když je to přece tak jasné? Protože bohužel ne všem. Kdo mě zná, tak ví, že každému zájemci a budoucím majitelům říkám opravdu vše. Bez rozdílu, zda psa mají nebo někdy v minulosti měli nebo nikdy žádné zvíře nechovali.
Hodně se v posledních letech rozmohl takový nešvar, kdy se majitelé psů ve skupinách na fb pyšní tím, jak na ledacos vyzráli. Bohužel, tím ale často své psy vystavují závažným zdravotním obtížím.
Například, když omezí štěněti přístup k vodě a bude ji dostávat omezeně na příděl, štěně tolik nečůrá doma. Super že? Super způsob jak zadělal na velké problémy s ledvinami.
Neustále doplňovaná plná miska granulí. Pes není kočka. Super způsob, jak zadělat na nadváhu nepřiměřené zatížení kloubů = zkažený vývoj.
Minimálně u štěněte potřebujete vědět kolik a jak žere. Z čehož zjistíte, zda dostatečně baští a není někde nějaký zdravotní problém. Můžete dle toho upravovat jednotlivé dávky krmiva. Štěně se naučí nějaké pravidelnosti. A bude dobře prospívat.
Nevenčení malého štěněte venku, když mrzne nebo je celkově zima a učení dělání potřeby na podložku. Tohle je totální blbost. Ideální je si rozdělit venčení a procházku na dva různé pojmy. Venčení učit jako pár minut venku na trávě pro vykonání potřeby. Což se štěnětem i v mrazech zvládnete asi milionkrát denně. A procházka je delší pobyt venku na protáhnutí těla. Takže když mrzne, počkám s procházkou třeba až na odpoledne, kdy je víc stupňů. Bez venčení si pes neosvojí dostatečně rychle návyk vykonávat potřebu venku. A klidně se může stát, že už celý život bude kadit a čůrat hlavně doma.
A pokud někdo dočetl až sem, tak se tady u jednoho útulkového psa můžete podívat, jaké těžké zdravotní problémy, může chudák pes mít, když majitel nechce nebo se nemůže dostatečně starat o svého psa, co se týče vody a venčení https://www.facebook.com/share/c5uErzMn1g9n6gmc/